Medico

Jak se obouvat – XTI dětská kolekce

ÚVODEM

Dle předních lékařů se 9 z 10 dětí rodí se zcela zdravými chodidly. Přesto trpí 95 % dětí předškolního věku deformací nohou. Hlavní a povětšinou i jedinou příčinou je nevhodně zvolená obuv. Deformitě dětských nožiček lze přitom při dnešních možnostech bez problému zabránit. Bohužel špatně zvolená obuv nebo velikost je nejčastější příčinou. Už naše babičky věděly, že zpevněná pata je pro zdravou chůzi zásadní. Nynější módní omyly a mýty mohou v konečném důsledku fatálně ublížit. Nejčastějšími chybami jsou tzv. ,,poděděné“ botky, kdy stélka má již tvar klenby původního majitele, běhání bosky po tvrdých plochách a dokonce i výběr ponožek.

NEJČASTĚJŠÍ OMYLY

Co se týká výroby botiček pro ty nejmenší, řada výrobců je, jak se říká, v ,,patové“ situaci. Správně by totiž stélka (dokonce až do velikosti 28) měla být rovná, jelikož dítě má na nohou tukový polštář a klenba nohu deformuje. Bohužel maminky klenbu vyžadují, aniž by věděly, jaký důsledek to pro jejich nejmenší bude mít. Výrobci pak bohužel stojí nad otázkou, zda to dělat správně a nebo vyhovět zákazníkům.

Další omyl, jak jsme již nastínili, je běhání naboso. Na trávě, v písku a jiném měkkém povrchu - ano! Na betonovém povrchu, asfaltu, dokonce i doma na dlažbě a tvrdých parketách mimo koberec – rozhodně ne! Tato chyba často vede ke zborcení nožní klenby.

Zásadní je rovněž i dbát na správný výběr botiček z certifikovaných a tedy zdravotně nezávadných materiálů, které podléhají evropským normám. Dětská nožička se totiž obecně potí víc, než dospělá. Může být poškozena výluhy z nevhodně zpracovaných materiálů, což bývá častý problém levnějších výrobků.

PEVNÁ PATA

Vývoj dítěte je vždy individuální. Zesilování svalstva a vaziva probíhá nejintenzivněji do šestého roku dítěte. Mít pevnou patu – tedy opatek nebo výztuhu v oblasti paty, je již od prvních krůčků dítěte víc než důležité. Opatek tedy s flexibilním stahováním tkaničkami nebo regulovatelnými suchými zipy, správně napomáhá fixaci dětské nožičky. Proč to tak je? Od pradávna lidé přece chodili úplně bez bot. Ano, to je pravda. Ale jak jsme již zmínili, je třeba myslet na to, že od dávných dob lidská noha neznala asfalt ani beton. Na tyto povrchy se naše nohy během celé evoluce nevyvíjely.

RŮST NOHOU

Dětská nožička roste a roste, obuv nikoli. Žádná obuv se nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů povolí do šířky a to pouze do určité míry. U batolat, kdy nožka roste nejrychleji, vystřídáme nejvíc botiček. Často dokonce tak, že co měsíc, to botky. U předškoláků skoro co 3 měsíce, u školáků to bývá až 5 měsíců, a u dorostu je potřeba koupit větší obuv zhruba po půl roce. Vše je vždy individuální. Co je ale jisté je, že trvale nošenou malou obuví, vznikají vážná poškození nohou. Je tedy důležité pravidelně kontrolovat, zda dítě z obutí nevyrostlo.

Módní a pohodlné boty pro celou rodinu

Stélka tlumící nárazy

Trendy design